Co to jest pompa głębinowa do studni?

Pompa głębinowa do studni to rodzaj pompy, która jest instalowana w studni i służy do pompowania wody ze studni do zbiornika lub sieci wodociągowej. Pompa do studni wykorzystuje ciśnienie wody do przemieszczania wody z głębi studni do zbiornika. Pompy głębinowe są często stosowane, gdy nie ma kanalizacji lub gdy potrzebna jest duża ilość wody.

Wydajność pompy to jej przepływ wody

Pompy stosowane w celach prywatnych bardzo się różnią, są to popy z maksymalnym przepływem od 5 do ponad 20 litrów na minutę. Wydajność nie jest wartością stałą. Im wyższe ciśnienie wysokość, które musi wytworzyć pompa, tym mniejszy przepływ. Warto zaznaczyć, że dość częstym i niebezpiecznym błędem jest wybór pompy do studni o zbyt dużej wydajności, ponieważ każda studzienka też ma swoją wydajność. Jeśli wypompujesz wodę zbyt szybko, woda nie zdąży napłynąć i uzupełnić straty. Co grozi tzw. suchobiegowi, czyli działanie pompy bez wody i jej awaria. Dlatego tak ważne jest przetestowanie odwiertu po wykonaniu wiercenia. Następnie intensywnie pompuj wodę przez co najmniej godzinę. Pompa głębinowa do studni powinna być dobrana do naszych potrzeb.

Pompa głębinowa do studni a jej cena

Ceny pomp głębinowych do studni zaczynają się od dwustu zł, a kończą na kilku tysiącach zł. Cena zależy od wielkości pompy studziennej i wydajności bezpośrednio z nią związanej, a także jakości użytych materiałów i renomy producenta. Można kupić pompy głębinowe wykonane ze stali nierdzewnej i wysokiej jakości tworzywa sztucznego. W ofercie producentów znajdziemy zestawy studni głębinowych, które zawierają wszystkie elementy niezbędne do jego działania, z wyjątkiem pompy do studni. Są to najczęściej zbiorniki hydrauliczne, presostaty, manometry, zawory zwrotne oraz elementy złączne.

Wygodny z pompą zanurzeniową

Coraz częściej stosuje się pompy głębinowe, nawet jeśli można zastosować typowe samozasysające. Pompy samozasysające mają wiele zalet. Cisza, jaką uzyskujemy, jest bardzo ważna, ponieważ nigdy nie słyszymy pomp pracujących w głębi studni. W nowych domach jest coraz mniej piwnic i pomieszczeń gospodarczych, oddzielonych od części mieszkalnej. W rezultacie tak duże pompy często lądują w spiżarniach. A hałas roznosi się po całym domu. Ponadto wahania poziomu wody w studni mają mniejsze znaczenie dla pomp głębinowych. Pompa głębinowa do studni działa idealnie. Zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek pompę głębinową do studni, należy wziąć pod uwagę wszystkie plusy i minusy, poczytać recenzję, komentarze, opinie na temat produktu. Przydatne może być także zaznajomienie się z kartą produktu.