Dlaczego warto stosować foteliki tyłem do kierunku jazdy dla najmłodszych?

Dlaczego warto stosować foteliki tyłem do kierunku jazdy dla najmłodszych?

Foteliki samochodowe tyłem do kierunku jazdy – ogromne bezpieczeństwo dla dzieci.

Kierowcy jeżdżący z dziećmi często zastanawiają się, który model fotelika samochodowego jest najlepszy dla najmłodszych. Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, że montowanie fotelików tyłem do kierunku jazdy dla dzieci w wieku od 0 do 4 lat ma ogromne znaczenie dla ich bezpieczeństwa podczas przejazdów. Wiemy, że korzyści z tego rozwiązania są nieocenione, dlatego przedstawiamy 10 najważniejszych powodów, dla których warto wybrać fotelik tyłem do kierunku jazdy.

1. Mniejsza siła odśrodkowa w wypadku wystąpienia nagłego hamowania

Podczas nagłego hamowania, siła odśrodkowa działająca na ciało dziecka jest znacznie mniejsza w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy. W związku z tym, dziecko jest mniej narażone na siłę, która może wywołać urazy w razie wypadku.

2. Wyższy poziom bezpieczeństwa

Siedzenie tyłem do kierunku jazdy ma kilka dodatkowych zalet, które poprawiają bezpieczeństwo. Po pierwsze, fotelik samochodowy umieszczony tyłem do kierunku jazdy uniemożliwia dziecku wyślizgnięcie się z niego. Po drugie, w razie wypadku, fotelik chroni dziecko zarówno przed zderzeniem, jak i innymi skutkami uderzenia. Po trzecie, dzięki umieszczeniu zapięcia w przodzie, dziecko jest mocniej zabezpieczone przed wyślizgnięciem się z fotelika.

3. Większy komfort jazdy dla dziecka

Foteliki przewożone tyłem do kierunku jazdy są bardziej wygodne, szczególnie dla niemowląt i małych dzieci. Dziecko jest bardziej stabilne w foteliku, co pozwala mu lepiej się odprężyć i odpocząć podczas jazdy. Dodatkowo, dzięki wysokim bokom fotelika, dziecko jest lepiej chronione przed zewnętrznymi czynnikami, takimi jak wiatr i hałas.

4. Wyższy poziom widoczności przez kierowcę

Foteliki zamontowane tyłem do kierunku jazdy pozwalają kierowcy na wzrokową kontrolę dziecka. Dzięki temu można łatwiej i szybciej zauważyć, czy dziecko czuje się niekomfortowo lub niepokojąco, i reagować na te sygnały.

5. Niski poziom urazów głowy i szyi

W przypadku zamontowania fotelika tyłem do kierunku jazdy, głowa, szyja i kark są chronione przed uderzeniami, które mogą być szczególnie szkodliwe dla dziecka. Ponadto, fotelik odciąża odpowiedzialnych za bezpieczeństwo dziecka, ponieważ pozostaje on w pozycji zmniejszającej ryzyko wystąpienia obrażeń.

6. Mniejszy ryzyko odniesienia szkód podczas wypadku

Foteliki tyłem do kierunku jazdy są również zalecane z powodu zmniejszenia ryzyka wystąpienia obrażeń w wypadku. Po pierwsze, tego typu foteliki są skonstruowane w taki sposób, aby zmniejszyć siłę, która działa na dziecko w razie wypadku. Po drugie, dziecko jest chronione przed skutkami uderzenia bocznego, ponieważ fotelik jest stabilniejszy.

7. Więcej miejsca do spania

Kolejną zaletą fotelików przewożonych tyłem jest to, że zapewniają one dziecku więcej miejsca do spania. Fotelik może być wygodniejszy, co pozwala dziecku szybciej i łatwiej zasnąć.

8. Łatwiejsza instalacja

Foteliki tyłem do kierunku jazdy są również łatwiejsze do zainstalowania niż inne foteliki. Dzięki temu możliwe jest szybsze i łatwiejsze przewożenie dzieci bez konieczności czasu spędzonego na sprawdzaniu, czy fotelik jest poprawnie zamontowany.

9. Przepisy prawne

Wielu kierowców zastanawia się, dlaczego istnieją przepisy zalecające korzystanie z fotelików tyłem do kierunku jazdy. Odpowiedź jest prosta – jest to najbezpieczniejszy sposób przewożenia dzieci. Przepisy te obowiązują we wszystkich krajach, w których foteliki samochodowe są stosowane.

10. Możliwość wczesnej adaptacji do siedzenia przodem do kierunku jazdy

Korzyścią płynącą z używania fotelików tyłem do kierunku jazdy jest to, że dzieciom ułatwiony jest proces przyzwyczajenia się do siedzenia przodem do kierunku jazdy. W związku z tym dzieci są lepiej przygotowane do podróżowania przodem do kierunku jazdy, gdy osiągną wyższy wiek.

Podsumowanie

Podsumowując, używanie fotelików tyłem do kierunku jazdy ma wiele zalet, z których najważniejsze to zwiększenie bezpieczeństwa dzieci. W związku z tym, jeśli jesteś kierowcą lub rodzicem i jeździsz z dzieckiem, bardzo ważne jest, abyś używał fotelików samochodowych tyłem do kierunku jazdy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wagi bezpieczeństwa najmłodszych pasażerów samochodu, kliknij tutaj, aby przeczytać artykuł dotyczący zalet stosowania fotelików tyłem do kierunku jazdy : Fotelik tyłem do kierunku jazdy.