Dom samowystarczalny: jaka jest cena?

Dom samowystarczalny: jaka jest cena?

Dom samowystarczalny – jaka jest cena?

Koszt wybudowania domu samowystarczalnego

Wybudowanie domu samowystarczalnego wiąże się z ogromnym kosztem. Samo zakupienie materiałów budowlanych i wykonanie instalacji na tyle powierzchni z zamontowaniem systemów produkcji energii odnawialnej wymaga dużych nakładów finansowych. Przykładowo, dom jednorodzinny o powierzchni 150 mkw. wybudowany w systemie samowystarczalnym to koszt od 180 do 260 tys. zł.

Ponoszenie kosztów eksploatacji

Kolejnym kosztem jaki należy ponieść, jeśli chce się posiadać dom samowystarczalny jest eksploatacja. Podstawową różnicą względem tradycyjnych budynków jest zużycie energii odnawialnej. Aby zapewnić ciągłość zasilania, niezbędne będzie dokonywanie regularnych serwisów i wymiany elementów instalacji w ściśle określonych okresach.

Koszty utrzymania systemów odnawialnych

Systemy odnawialne, które są stosowane w domach samowystarczalnych są niewątpliwie bardzo korzystne dla środowiska, jednak wymagają odpowiedniego utrzymania. Szacuje się, że koszt utrzymania systemu ograniczającego zużycie energii czy też systemu odnawialnego wyniesie od 10 do 15 % wszystkich wydatków ponoszonych na utrzymanie budynku.

Uzyskanie pozwolenia na budowę

Domy samowystarczalne są postrzegane jako inwestycja, która wymaga odpowiedniego przygotowania oraz administracji. Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy uzyskać pozwolenie na budowę, które w wielu przypadkach może wynieść od kilkuset do setek tysięcy złotych.

Koszty związane z instalacją systemów odnawialnych

Kolejnym kosztem, który należy ponieść w przypadku budowy domu samowystarczalnego są wszelkiego rodzaju instalacje, które będą produkowały energię odnawialną. Kupno i instalacja systemów takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy kolektory słoneczne to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Ubezpieczenie

Kolejnym kosztem, z którym należy się liczyć jest ubezpieczenie. Przedstawiciele branży ubezpieczeniowej zalecają, aby wszelkiego rodzaju instalacje produkujące energię odnawialną były odpowiednio ubezpieczone, aby w razie jakiejkolwiek awarii można było szybko i sprawnie naprawić szkody powstałe wskutek nieuprawnionego dostępu do instalacji. Ubezpieczenie tego typu domu samowystarczalnego może wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Koszty związane z zakupem urządzeń

Aby dom samowystarczalny działał sprawnie, należy dokonać zakupu odpowiednich urządzeń. Przykładowo, za zakup i montaż baterii akumulatorów należy zapłacić od kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od potrzeb danego domu.

Koszty instalacji przyłącza

Koszt instalacji przyłącza do sieci energetycznej, do której dom samowystarczalny jest podłączony może być dość wysoki. Przykładowo, za założenie przyłącza o mocy 3 kW należy zapłacić od 800 do 1000 zł.

Koszty związane z montażem instalacji

Montaż instalacji wewnątrz budynku to kolejny wydatek, który należy ponieść. Osoby, które będą chciały wybudować dom samowystarczalny powinny przygotować się na wydatki rzędu od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Podsumowanie

Podsumowując, budowa domu samowystarczalnego to bardzo korzystna inwestycja, jednak wiąże się z wieloma kosztami. Koszt wybudowania domu samowystarczalnego szacuje się na około 180-260 tys. zł. Do tego należy doliczyć koszty eksploatacji systemów odnawialnych, ubezpieczenia, zakupu urządzeń oraz instalacji przyłącza, które razem mogą wynieść kilka tysięcy złotych.Zastanawiasz się, jaka jest cena domu samowystarczalnego? Sprawdź, co na ten temat możesz się dowiedzieć, klikając w link : https://www.fortecaklimatyczna.pl/dom-samowystarczalny.html.