Jakie są najsłynniejsze piwnice grobowe w Warszawie i co można w nich zobaczyć?

Jakie są najsłynniejsze piwnice grobowe w Warszawie i co można w nich zobaczyć?

Słynne Piwnice Grobowe w Stolicy – Co się w nich Krzyżuje?

Najsłynniejsze grobowce w Warszawie

W warszawskich piwnicach grobowych możemy zobaczyć wiele różnych historycznych pozostałości. Należą do nich m.in. piwnice grobowe z Krakowskiego Przedmieścia, pod którymi pochowano wielu znanych i wpływowych ludzi związanych z czasami zaborów oraz najważniejsze, przedwojenne grobowce na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym, gdzie znajdują się groby pierwszych prezydentów RP oraz innych przedstawicieli państwa i polityków. Grobowce te są aktywne, a niektóre z nich można nawet odwiedzić w godzinach otwarcia.

Co możemy w nich zobaczyć?

  • Piwnice grobowe z Krakowskiego Przedmieścia – wiele pozostałości z czasów zaborów i wpływowych ludzi.
  • Cmentarz Ewangelicko-Reformowany na Powązkach – grobowce pierwszych prezydentów oraz innych polityków.
  • Stare Powązki – groby zasłużonych dla kultury i historii Warszawy.

Wszystkie wymienione piwnice są miejscami historycznymi, w których można zobaczyć pozostałości po wcześniejszych przedstawicielach stolicy. Grobowce z Krakowskiego Przedmieścia są bogate w pozostałości związane z XIX-wiecznymi czasami zaborów, natomiast mogące się pochwalić wieloma grobowcami cmentarze na Powązkach to miejsce, które było świadkiem wydarzeń historycznych związanych z okresem międzywojennym i odzwierciedla dorobek kulturalny i polityczny Warszawy. Na każdym grobowcu można znaleźć informacje o grobie na wielu tabliczkach, a teksty są różniące w zależności od daty pochówku.

Kolejnym miejscem, w którym można zobaczyć pozostałości z przeszłości Warszawy, jest również Stare Powązki – miejsce, gdzie w grobowcach pochowano licznych zasłużonych dla kultury i historii stolicy. Historie można czerpać z pozostałości związanych z historią pewnych obywateli i czasami miasta.

Tabela

Nazwy Piwnic Grobowych Co w nich Zobaczyć
Piwnice Przedmieścia Pozostałości z czasów zaborów
Cmentarz Ewangelicko-Reformowany Groby prezydentów i przedstawicieli państwa
Stare Powązki Grobów zasłużonych dla kultury i historii stolicy

Jest wiele urokliwych i despotycznych miejsc w Stolicy, a w piwnicach grobowych możemy dotknąć historii, niemożliwej do zapomnienia. Z odwiedzania piwnic i grobowców w Warszawie można wyciągnąć wiele ciekawych wniosków na temat ludzi, miejsc i wydarzeń, które wyewokuowały poniższe pozostałości.

Najsłynniejsze piwnice grobowe w Warszawie

Warszawa oferuje wiele zabytkowych podziemi, wśród których najsłynniejsze piwnice grobowe to: podziemna trasa turystyczna Kopiec Powązkowski, piwnice groby w piwnicach kościoła św. Marii Magdaleny oraz tunel zniszczonego pałacu Sejmu Ustawodawczego. Kopiec Powązkowski to nekropolia położona wewnątrz parku, przy którym znajduje się mały cmentarz z grobem poświęconym moście wojskowym. Ta podziemna trasa turystyczna oferuje niesamowite podziemne podróże, a z grobów i grobowców można zobaczyć m.in. postacie moich przodków i daty i okoliczności ich śmierci. Co więcej, w piwnicach grobowych kościoła św. Marii Magdaleny można zobaczyć salę poświęconą Wiedniowi, która składa się z dwóch dużych kolumn i rzeźby św. Sebastiana, a także inskrypcje szczątków zniszczonego pałacu Sejmu Ustawodawczego z końca XVIII wieku. Jeśli planujesz odwiedzić te niezwykłe piwnice grobowe, szczegółowe informacje można znaleźć w tabeli poniżej.

Tabela: Najsłynniejsze piwnice grobowe w Warszawie

Miejsce Co można zobaczyć?
Kopiec Powązkowski Cmentarz z grobem poświęconym moście wojskowym, postacie moich przodków i daty i okoliczności ich śmierci.
Św. Maria Magdalena Sala poświęcona Wiedniowi, dwie duże kolumny i rzeźba św. Sebastiana.
Pałac Sejmu Ustawodawczego Inskrypcje szczątków z XVIII wieku.

Najsłynniejsze Piwnice Grobowe w Warszawie

Czego można w nich doświadczyć?

Zabytkowe piwnice grobowe w stolicy były zasadniczym elementem historycznych krajobrazów miast w XIX wieku. Wielu z nich zachowało się do tej pory. Można je odwiedzić, by doświadczyć najbardziej niepowtarzalnej atmosfery miast starego świata. Od Grób Nieznanego Żołnierza, po Piwnicę Hamertona, są to idealne miejsca na wycieczkę historyczną z udziałem całej rodziny.
Oto kilka najbardziej znanych piwnic w Warszawie:

Miejsce Miesiące otwarcia Czego można w nim zobaczyć?
Grób Nieznanego Żołnierza Cały rok Kryptę z sarkofagiem Nieznanego Żołnierza z czasów I wojny światowej.
Piwnica Rotunda I połowa maja do połowa października Ściany pełne odciśniętych dłoni, wyrytych przez mieszkańców Żoliborza.
Piwnica Rotmistrza Pileckiego II połowa maja do połowa października Pamiątki po Rotmistrzu Pileckim oraz związane z nim zdarzenia.
Piwnica Klimaty Cały rok Pamiątki z czasów komunizmu oraz wino i cydr.
Piwnica Hamertona Cały rok Główne odkrycie ostatnich lat – pamiątki po prześladowanych przez okupanta Żydach.

Uwaga: wszystkie piwnice odwiedzane są pod czujnym okiem profesjonalnych i doświadczonych przewodników.Wybierz się na wyjątkowe zwiedzanie jednych z najbardziej imponujących piwnic grobowych Warszawy i poznaj ich dzieje! Kliknij w link i dowiedz się więcej: https://budmar-kucharski.pl/gotowe-grobowce-betonowe/.