Smak lata: Jak przygotować pyszne przetwory z dzikiej róży

Smak lata: Jak przygotować pyszne przetwory z dzikiej róży

Skarbnica witamin i smaków: Jak przygotować pyszne przetwory z dzikiej róży?

1. Dlaczego warto sięgać po dziką różę?

Dzika róża jest jednym z najbardziej odżywczych owoców jakie można spotkać, szczególnie w okresie letnim. Jest bogatym źródłem naturalnych witamin: A, C, E, K, folianów i witamin z grupy B. Owoce dzikiej róży zawierają też bioflawonoidy, antocyjany, które posiadają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, a także minerały takie jak żelazo, potas, magnez i wapń. Ponadto dzika róża zawiera duże ilości błonnika. Dzięki temu jest idealnym składnikiem diety, bo nie tylko dostarcza tak wiele wartościowych składników, ale również pozwala utrzymać sytość na długo.

2. Jak wybrać odpowiednie owoce?

Kiedy już mamy okazję dostać dzikie róże, musimy wiedzieć, jak je wybierać. Latem dobrze jest szukać młodych, zaróżowiałych, zdrowych i jędrnych owoców. Nie powinny być uszkodzone ani zgniłe. Jeśli zależy nam na jak największym smaku i zapachu, to warto wybrać owoce bez śladów pajęczyny lub małych insektów, które lubią owoce dzikiej róży.

3. Jak przechowywać owoce dzikiej róży?

Dzika róża jest dość krucha i podatna na uszkodzenia, więc dobrze jest przechowywać ją w lodówce. Owoce nie powinny leżeć tuż obok innych produktów, bo może to spowodować ich szybsze zgnicie. Unikajmy też nadmiernego wyciskania owoców, aby nie uszkodzić miąższu.

4. Jak przygotować przetwory z dzikiej róży?

Najprostszą metodą na przygotowanie przetworów z dzikiej róży jest mrożenie owoców. Wystarczy je umyć, osuszyć, pozbawić szypułek i zamrozić. Można także używać mrożonej dzikiej róży do wszelkiego rodzaju deserów, np. jogurtu, musu owocowego, lodów.

5. Jak przygotować dżem z dzikiej róży?

Dżem z dzikiej róży to jeden z najsmaczniejszych i najłatwiejszych sposobów na przygotowanie przetworów z tego owocu. Wystarczy umyć owoce, usunąć szypułki i zalać je wrzątkiem. Następnie je odcedzić, dodać do nich trochę cukru i zagotować. Na koniec dżem można przełożyć do słoików i zalać wrzątkiem.

6. Jak przygotować sok z dzikiej róży?

Sok z dzikiej róży jest niezwykle aromatyczny i słodki. Aby go przygotować, należy umyć owoce i pozbawić je szypułek, a następnie zmiksować je, by powstała papka. Następnie można dodać do niej sok z cytryny, wody i cukru. Powstały sok należy przecedzić przez sito.

7. Jak przygotować mrożonki z dzikiej róży?

Mrożonki z dzikiej róży to idealny sposób na przechowywanie tego owocu na zimę. Wystarczy umyć owoce, pozbawić je szypułek, a następnie zalać je wrzątkiem. Po ostudzeniu owoce należy połączyć je z cukrem, sokiem z cytryny i wodą. Tak przygotowane owoce należy zamrozić.

8. Jak przygotować nalewkę z dzikiej róży?

Nalewka z dzikiej róży jest bardzo smacznym, aromatycznym i zdrowym napojem. Aby ją przygotować, należy umyć owoce i pozbawić je szypułek, a następnie zalać je wódką. Następnie należy wymieszać to z cukrem i odstawić na miesiąc. Po tym czasie nalewkę trzeba przecedzić i odstawić na jeszcze miesiąc.

9. Jak przygotować galaretkę z dzikiej róży?

Galaretka z dzikiej róży to zdrowy i pyszny deser. Aby ją przygotować, należy umyć owoce i pozbawić je szypułek. Następnie trzeba je zalać wrzątkiem i odstawić na 15 minut. Po tym czasie należy odlać wywar i dodać do niego cukier, sok z cytryny i żelatynę. Galaretkę należy przelać do sztywnych form i odstawić do lodówki, by stężała.

10. Jak wykorzystać dziką różę w daniach?

Do dań można wykorzystać zarówno świeże, jak i mrożone owoce dzikiej róży. Świeże owoce można dodawać do sałatek, a mrożone do jogurtu lub deserów. Owoce dzikiej róży można także dodawać do pieczywa lub bułek zamiast jeżyn lub truskawek. Dzika róża nadaje się też do przygotowywania sosów do mięs i ryb.

Podsumowanie

Jak widać, dzika róża jest niezwykle uniwersalnym owocem. Z jednej strony ma w sobie całe mnóstwo witamin i minerałów, a z drugiej jest idealnym składnikiem dolnych dań i deserów. Można z niej przygotować sok, dżem, galaretkę, mrożonki, a nawet nalewkę. Istnieje wiele sposobów na to, jak wykorzystać owoce dzikiej róży, by cieszyć się ich smakiem i zdrowymi właściwościami także poza sezonem letnim.Jeśli chcesz przygotować pyszne przetwory z dzikiej róży, zapoznaj się z naszymi łatwymi i szybkimi przepisami – kliknij tutaj : dzika róża przetwory.