Ośrodek leczenia alkoholizmu – jak wygląda leczenie alkoholizmu.

Ośrodek leczenia alkoholizmu – dla kogo?

Alkoholizm, pomimo olbrzymiej świadomości tego, jak groźny dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego, tego co robi w relacjach z najbliższymi oraz jak wygląda ewentualne pogrążanie się w nałogu, nadal jest problemem. Problemem, który jest bagatelizowany, dopóki nie zacznie on niszczyć życia. Do placówek zajmujących się terapiami antyalkoholowymi trafia coraz większy przekrój społeczeństwa. Gdzieś nadal pokutuje w nas stereotyp alkoholika, czyli osoby z marginesu nieradzącej sobie w życiu mającej zupełny brak wiedzy o związanych z uzależnieniem od alkoholu konsekwencjami. Tymczasem ośrodek leczenia alkoholizmu to coraz częściej także miejsce, gdzie nadzieję na nowy start odnajdują osoby na kierowniczych stanowiskach, ludzie u szczytu kariery czy mający z zewnątrz wyjątkowo udane życie. Alkohol nie wybiera jednej grupy. A raczej nie tylko jedna grupa wybiera alkohol jak ukojenie nerwów i problemów. Dopóki alkohol spożywany jest sporadycznie, a okazją do jego wypicia są rodzinne uroczystości czy raz na jakiś czas wypad z przyjaciółki, można jeszcze nie mówić o problemie. Jednak, gdy staje się on lekarstwem na stres, środkiem pozwalającym zasnąć po ciężkim dniu pracy, czy przyjemnością, bez której nie wyobrażamy sobie wieczoru, należy się zastanowić, czy nie zostały przekroczone granice.

Ośrodek leczenia alkoholizmu i przeprowadzane terapie.

W placówce antyalkoholowej lub miejscach ogólnie zajmujących się leczeniem uzależnień terapia jest jednym z głównych środków do uzyskania celu, jak jest wyjście z nałogu. Jednak aby mogła ona przebiegać w odpowiedniej formie, a przede wszystkim być efektywną, pierwszym krokiem jest przyznanie przed sobą i przed terapeutą, że problem istnieje. Następnie przeprowadzany jest wywiad, gdzie uzależniony jest poddawany także badaniom diagnostycznym, bo uzależnienie to nie tylko niemoc psychiczna, ale też zagrożenia dla zdrowia fizycznego. Po dobraniu odpowiedniej formy terapii tj. indywidualnej, grupowej czy ich połączeniu, reszta leży wyłącznie w pacjencie, uczęszczaniu na spotkania i determinacji, aby zerwać z alkoholizmem.

Rodzaje ośrodków leczenia alkoholizmu.

Niezależnie od tego, czy mówimy o placówkach państwowych, czy miejscach, w których terapia prowadzone jest przez prywatne instytucje, ośrodek leczenia alkoholizmu to jedne z dwóch rodzajów. Pierwszym są miejsca leczenia ambulatoryjnego i terapie dzienne, gdzie pacjent pozostaje w miejscu zamieszkania, przychodząc codziennie lub co kilka dni na spotkania. Drugimi ośrodki stacjonarne, gdzie osoba uzależniona trafia na pewien czas i jest poddawana stałej terapii pod stałą obserwacją.