stal kwasowa warszawa

Stal kwasowa – jak przedłużyć jej żywotność?

Stal kwasowa musi być regularnie czyszczona, aby zachować integralność metalu i zachować nieskazitelny wygląd. Przy odpowiedniej staranności i doborze odpowiedniego gatunku stal nierdzewna może zostać uchroniona przed korozją. W przypadku zaniedbania konserwacji stali nierdzewnej na wrażliwych powierzchniach mogą gromadzić się substancje korozyjne.

Rutynowe czynności czyszczenia

  1. Użyj miękkiej szczotki nylonowej, aby usunąć nagromadzony brud.
  2. Umyj łagodnym mydłem lub detergentem.
  3. Następnie spłucz czystą wodą.
  4. Wytrzyj do sucha miękką szmatką, jednorazową ściereczką lub dmuchawą.
  5. Pielęgnacja i konserwacja stali nierdzewnej może wymagać użycia szkodliwych chemikaliów. 

Postępuj zgodnie ze wszystkimi instrukcjami bezpieczeństwa dołączonymi do środków czyszczących lub polerujących. Upewnij się, że nosisz środki ochrony osobistej zgodnie z wytycznymi BHP.

Chrom może chronić stal kwasową, jeśli zlokalizowane stężenie wynosi 12% lub więcej. Wszystko, co zmniejsza zlokalizowane stężenie chromu poniżej progu 12%, powoduje przebarwienia lub rdzewienie. Najczęstsze przyczyny korozji stali nierdzewnej to chlorki, kwasy chlorowodorowe, kwasy siarkowe, kontakt z żelazem lub stalą węglową oraz wysokie temperatury. Istnieje ponad 150 gatunków stali nierdzewnej, a niektóre są bardziej podatne na korozję niż inne. Odporność na korozję i inne użyteczne właściwości stali nierdzewnej są wzmacniane przez zwiększenie zawartości chromu lub przez dodanie innych pierwiastków, takich jak molibden, nikiel i azot.

Cząsteczki żelaza i stali węglowej

Korozja stali kwasowej może być również wywołana przez kontakt z cząstkami żelaza lub stali węglowej. Cząsteczki śladowe z żelaza lub stali węglowej rdzewieją powierzchnie ze stali nierdzewnej. Pozostawione bez nadzoru plamy rdzy mogą naruszyć powierzchnię tlenku chromu i przekształcić się w miejscową korozję, taką jak wżery. Zanieczyszczenie występuje, gdy stal nierdzewna jest narażona na iskry lub cząstki pochodzące z pobliskiego spawania, cięcia, wiercenia lub szlifowania stali węglowej.

Tlenek chromu jest szczególnie wrażliwy na chlorki. Korozja jest przyspieszona na obszarach przybrzeżnych narażonych na działanie rozpylonej soli oraz na obszarach, na których zimą stosuje się sole odladzające. Komponenty dla przemysłu chemicznego i spożywczego mają wysoką zawartość chromu, aby zrekompensować regularne narażenie na chlor, sól i inne substancje żrące.